---------------------------------------------------------------------------
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 405 MAKENA GATES 7:50 1:19 0:35 46:43 19.3 0:27 18:42 6:02 1:14:15
2. 439 ISABEL FILIPEK 8:34 1:26 0:58 45:35 19.8 0:31 20:06 6:28 1:15:42
3. 421 ALEXA HOPPENFELD 8:26 1:25 0:41 45:56 19.6 0:24 21:10 6:49 1:16:35
---------------------------------------------------------------------------
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 408 JENNIFER HOYER 8:25 1:25 1:32 45:10 19.9 0:46 23:49 7:40 1:19:41
2. 425 STEPHANIE SUMMERHILL 12:02 2:01 1:32 51:56 17.3 1:01 23:00 7:25 1:29:30
3. 443 PAMELA COLEY 14:01 2:21 1:30:27
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2017 West Point Lake Spring Fling
West Point Lake 04/23/2017 7:45 am
Directed by: Georgia Multisports
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 407 AGAM HOROWITZ 9:46 1:38 0:52 51:51 17.4 0:46 24:48 7:59 1:28:00
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 406 NIKKI HOLZBERG 12:27 2:05 2:07 52:08 17.3 1:34 25:52 8:20 1:34:06
2. 415 ROSA MONICA MUNDA 13:56 2:20 2:47 1:08:48 13.1 1:43 33:38 10:50 2:00:50
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 399 ASHLEY AHNER 11:26 1:55 3:00 53:34 16.8 1:07 27:24 8:49 1:36:28
2. 411 CARSON MACHELL-ARC 11:37 1:57 1:58 53:42 16.8 1:10 30:54 9:57 1:39:19
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 403 SARA DAVIS 12:04 2:01 1:22 47:24 19.0 1:03 20:54 6:44 2:00 1:24:45
2. 434 MELISSA THOMAS 14:00 2:20 2:06 50:04 18.0 1:17 24:46 7:59 1:32:12
3. 429 ANNA TOLOMPOYKO 11:55 2:00 2:45 57:38 15.6 1:04 29:25 9:28 1:42:45
4. 417 ASHLEY PINCOTT 13:47 2:18 1:43 57:31 15.7 1:04 29:14 9:25 1:43:17
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 442 ELIZABETH GREER 13:58 2:20 2:23 55:43 16.2 1:36 28:10 9:04 1:41:48
2. 409 RAY KRAWCZYK 15:17 2:33 2:07 54:34 16.5 1:40 28:57 9:19 1:42:32
3. 438 VIOLETA STANESCU 12:25 2:05 2:23 1:00:33 14.9 1:13 28:39 9:13 1:45:11
4. 420 ANGIE ROSS 16:40 2:47 2:19 58:45 15.3 1:07 29:26 9:29 1:48:15
5. 416 TRUDY PAXTON-MASS 18:10 3:02 3:45 1:05:37 13.7 2:05 40:53 13:10 2:10:28
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 410 KAREN KREMER 13:11 2:12 2:42 50:59 17.7 1:46 25:28 8:12 1:34:05
2. 400 GAIL ANTHONY 14:18 2:23 3:00 53:33 16.8 1:11 28:36 9:12 1:40:35
3. 423 LISA SEALS 13:25 2:15 1:41 56:55 15.8 2:15 32:13 10:22 1:46:27
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 440 SUSAN MOYA 12:27 2:05 2:57 57:09 15.8 2:37 29:06 9:22 1:44:14
2. 419 LISA RINCON 15:52 2:39 3:56 1:18:17 11.5 2:03 38:06 12:16 2:18:13
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 437 CHARLENE GABRIEL 12:22 2:04 1:53 47:53 18.8 1:08 28:09 9:04 1:31:24
2. 431 DAWN WILSON 14:44 2:28 3:31 59:16 15.2 1:52 32:23 10:26 1:51:45
3. 414 PAM MORGAN 14:31 2:26 2:43 1:00:25 14.9 1:26 35:24 11:24 1:54:28
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 412 LINDA MAYSE 11:49 1:59 2:02 55:21 16.3 1:28 26:55 8:40 1:37:33
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 - 74

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 427 ERIN SWENSON 15:36 2:36 3:37 1:13:01 12.3 2:27 47:02 15:09 2:21:42
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 75 & Over ** NONE **
---------------------------------------------------------------------------
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 378 MICHAEL LOUTZENHEIS 7:05 1:11 0:38 41:00 22.0 0:30 17:41 5:42 1:06:53
2. 361 ANDREW CAWOOD 8:51 1:29 0:34 40:34 22.2 0:39 16:38 5:21 1:07:14
3. 433 ELI HOPPENFELD 7:01 1:11 0:45 41:33 21.7 0:33 18:47 6:03 1:08:37
---------------------------------------------------------------------------
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 354 ROBERT BARRETT 9:01 1:31 0:49 41:16 21.8 0:27 20:08 6:29 1:11:39
2. 383 DAVID MERRY 9:34 1:36 0:55 39:37 22.7 0:41 21:21 6:53 1:12:06
3. 380 ANDREI MASTROGIOVA 9:14 1:33 1:03 41:58 21.5 0:47 23:42 7:38 1:16:42
MALE AGE GROUP RESULTS
2017 West Point Lake Spring Fling
West Point Lake 04/23/2017 7:45 am
Directed by: Georgia Multisports
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 436 ETHAN NORDMAN 7:32 1:16 0:38 41:46 21.5 0:23 19:11 6:11 1:09:28
2. 369 BRYSON GATES 8:02 1:21 0:43 44:45 20.1 0:28 18:53 6:05 1:12:48
3. 426 RYAN HOPPENFELD 8:19 1:24 0:42 44:22 20.3 1:13:42
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19 ** NONE **
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24 ** NONE **
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 386 LUIS NAVARRO 9:43 1:38 1:25 46:15 19.5 1:10 20:06 6:29 1:18:37
2. 388 DUSTIN OLSEN 12:03 2:01 3:10 51:30 17.5 2:03 29:20 9:27 1:38:04
3. 387 NATHAN O'DONNELL 23:15 3:53 2:32 54:31 16.5 1:05 21:27 6:54 1:42:47
385 GILBERTO NAVARRO 10:12 1:42 1:13 52:12 17.2 0:55
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 355 MATTHEW BEUCKER 9:24 1:34 0:33 43:56 20.5 0:35 18:33 5:59 1:13:00
2. 392 DAVID SUITTS 10:14 1:43 2:31 47:59 18.8 1:01 19:51 6:24 1:21:34
3. 357 ERIC BLACKMAN 10:10 1:42 1:23 46:43 19.3 0:58 22:41 7:19 1:21:54
4. 379 ALEX LUBITZ 10:50 1:49 1:42 52:29 17.2 1:01 25:17 8:09 1:31:18
5. 396 ALONZO WHYTE 12:46 2:08 4:11 51:46 17.4 2:14 23:25 7:33 1:34:20
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 356 JOSEF BITTNER 11:31 1:56 1:19 46:04 19.5 1:24 22:05 7:07 1:22:21
2. 353 GLENN ATKINSON 12:41 2:07 1:18 47:22 19.0 1:03 23:33 7:35 1:25:54
3. 384 DUSTY MITCHELL 10:45 1:48 2:37 47:03 19.1 1:30 23:53 7:41 2:00 1:27:47
4. 366 LEVI DILLON 12:11 2:02 3:54 55:00 16.4 1:02 26:29 8:32 1:38:34
5. 375 ERIC HOPPER 17:29 2:55 3:04 1:00:48 14.8 0:54 26:07 8:25 1:48:20
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 374 GEOFFREY HENRY 9:14 1:33 1:14 46:10 19.5 0:38 21:28 6:55 1:18:42
2. 393 ALEKSEI TOLOMPOIKO 12:22 2:04 2:33 45:10 19.9 1:43 22:44 7:19 1:24:29
3. 362 RICHARD CERASANI 12:15 2:03 1:34 47:45 18.8 1:15 29:35 9:32 1:32:21
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 390 KEENAN SHARPE 9:51 1:39 1:11 43:52 20.5 0:50 22:29 7:15 1:18:11
2. 365 BRETT DANIELS 9:53 1:39 1:20 44:25 20.3 1:08 21:49 7:02 1:18:32
3. 370 JAMES GREENIE 10:30 1:45 2:42 48:38 18.5 1:45 25:34 8:14 1:29:07
4. 359 ROBERT BYRD 14:34 2:26 1:42 54:46 16.4 1:04 23:31 7:34 1:35:35
5. 363 BRYAN CIGELSKE 11:53 1:59 2:54 55:20 16.3 2:27 24:06 7:46 1:36:38
6. 389 JOHN PETILLO 11:37 1:57 2:10 57:45 15.6 2:17 34:21 11:04 1:48:08
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 391 RICK SIMMONS 12:31 2:06 0:57 47:15 19.1 0:53 24:53 8:01 1:26:27
2. 377 MAX LEAMING 11:16 1:53 2:03 48:54 18.4 1:12 27:30 8:51 1:30:53
3. 371 BILL GUENTHNER 13:46 2:18 1:06 53:17 16.9 0:49 26:11 8:26 1:35:07
4. 358 WILLIAM BOUCHER 12:29 2:05 5:01 57:36 15.6 2:28 28:40 9:14 1:46:12
376 JOHN ""BO"" KITTRELL 118:4 19:48 -Time
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 382 VIC MCCLAY 13:05 2:11 1:38 50:56 17.7 1:32 33:03 10:38 1:40:11
2. 397 KENNY WILSON 14:20 2:24 3:31 52:45 17.1 2:04 27:56 9:00 1:40:35
3. 373 JIM HEITZER 13:33 2:16 3:36 50:51 17.7 1:45 37:15 12:00 1:46:58
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 364 WILLIAM DABNEY 8:10 1:22 1:01 43:02 20.9 0:47 26:46 8:37 1:19:44
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 381 LARRY MAYSE 10:29 1:45 1:14 45:12 19.9 1:22 24:10 7:47 1:22:25
2. 360 CHIP CARSON 12:38 2:07 1:54 58:07 15.5 1:34 31:50 10:15 1:46:01
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 - 74 ** NONE **
MALE SPRINT AGE GROUP: 75 & Over

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 352 JON ADAMSON 10:38 1:47 2:22 47:58 18.8 2:01 26:40 8:35 1:29:36